Powered by ZigaForm version 3.9.4.9 skip to Main Content

تحلیلی بر تاثیر گردشگری بر زبان تایلندی

تاثیر توریسم بر زبان تایلندی

صنعت گردشگری در بسیاری از کشورها در حال پیشرفت است. این پیشرفت رونق اقتصادی بهمراه داشته و می تواند شرایط هر کشوری را از جهت های مختلف بهبود بخشد. از طرفی دیگر، معایب حضور گردشگران را نمی توان نادیده گرفت. در این نوشتار سعی شده کشور تایلند را در این حوزه بررسی و جنبه های مختلف ورود افراد با ملیت های گوناگون و تاثیر آن بر زبان و فرهنگ این کشور تحلیل شود.

بر اساس اطلاعات موجود در سازمان ملل، کشور تایلند حدود 68 میلیون جمعیت دارد. این کشور 513 هزار کیلومتری با میانگین سنی 38.5 ساله بنظر می رسد بدلایل فرهنگی حاکم، دل مشغولی برای جمعیت جوان در آینده نیز نداشته باشد. همسایگان این کشور جنوب شرقی آسیا عبارت اند از میانمار، مالزی، کامبوج و لائوس. طبق آمار وزارت گردشگری این کشور، در چهار ماه اولیه ی سال 2017، حدود 9 میلیون گردشگر وارد تایلند شده است.

شکی نیست که ورود گردشگران  خصوصا افرادی که بصورت بلند مدت در هر کشوری با اهداف مختلف سکونت دارند، می تواند تاثیرات منفی بر زبان و گویش آن منطقه داشته باشد. از سویی دیگر، بسیاری از افراد از سایر کشورهای جهان از قبیل انگلیس و امریکا که دولت تایلند شرایط مطلوبی برای اقامت طولانی مدت آن ها با ویزای توریستی فراهم می کند در این کشور زندگی کرده و درآمد آنلاین خود را دارند.

حضور اینگونه افراد تاثیراتی را بر زبان تایلندی داشته است. در نگاه اول به نظر می رسد یک دوگانگی در سیاست مسولین این کشور به چشم می آید. از طرفی کمیته ی تشکیل شده در بدنه ی وزارت آموزش کشور تایلند در تلاش است تا واژگانی که با ریشه ی زبان تایلندی را جایگزین کلمات قرض گرفته شده از زبان انگلیسی کند. کلمات انگلیسی که روز به روز جای واژگان تایندی را گرفته و بتدریج بنظر می رسد جایی برای زبان تایلندی در این کشور وجود نداشته باشد. اما از طرفی دیگر، در گوشه کنار این کشور چه در مراکز خرید و چه در رستوران ها، عبارات و جملات زبان انگلیسی به چشم می آید و کمیته ی ترویج زبان تایلندی در وزارت آموزش مخالفتی با اینگونه تبلیغات ندارد. حضور گردشگران کشور چین در تایلند آنقدر افزایش یافته که شرکت های خصوصی گردشگری را مجاب کرده تا بر روی اتوبوس های خود عبارات و جملات زبان چینی استفاده کنند. سوال اینجاست که جایگاه زبان تایلندی در این کشور در کجاست؟

در هر حال، بسیار آشکار است که زبان تایلندی بدلیل حضور بسیاری از افراد خارجی در این کشور دستخوش تغییرات بسیاری در حوزه ی واژگان شده است. این تغییرات تا آنجایی نفوذ داشته که از آن می توان بعنوان امپریالیسم تدریجی زبان یاد کرد. امپریالیسمی که نه تنها در زبان بلکه در فرهنگ قدیمی و اصیل مردم تایلند را بسیار دگرگون ساخته است.

در نگاه اول بنظر می رسد که این امپریالیسم می تواند موجب افزایش دانش مردم این کشور از زبان انگلیسی بشود. این در حالیست که بطور متوسط جوانان این کشور بندرت می توانند به زبان انگلیسی با سایر افراد ارتباط برقرار کنند. نظام آموزشی زبان انگلیسی در مدارس این کشور حتی با مدرسین انگلیسی و امریکایی چندان موفق بنظر نمی رسد. ظاهرا، سیاست های دوگانه ی مسولین کشور تایلند، توجه به جذب گردشگر و جلوگیری از رخنه ی فرهنگ غربی در میان مردم، با پستی و بلندی هایی برای زبان این کشور در آینده ی نزدیک همراه باشد.

 

فهیم آفرین اسدی

دانشجوی دکترای ترجمه دانشگاه ویکتوریا نیوزلند

Back To Top